KAPITALISTIČNI REALIZEM: BRALNI KROŽEK MARKA FISHERJA, 1. srečanje: torek 8. 9. 2021 ob 18:00

V sodelovanju z Zavodom Maska in Listo demokratičnega študentstva organiziramo bralni krožek, na katerem bomo brali svež prevod Kapitalističnega realizma Marka Fisherja in se pogovarjali o vprašanjih, ki jih delo odpira: depresivni hedonizem, refleksivna impotenca, ljubezen do birokracije, zgodovinska amnezija … 

Krožek se bo začel 8. 9. 2021 ob 18.00 in se bo odvijal vsak drugi teden (izmenično s predavanji na Novi pošti, ki jih organizira Maska: Seminar sodobnih scenskih umetnosti) v naši čitalnici (Trg prekomorskih brigad 1, tretje nadstropje), kjer si knjigo lahko tudi izposodite

Prijave zbiramo na: https://forms.gle/wo7uTGF5qejgrepW8

O Kapitalističnem realizmu je Muanis Sinanović zapisal:


Kapitalistični realizem je delo, ki tako po svojih oblikovnih značilnostih kot tudi po vsebini morda najbolje artikulira vzdušje prekarnega sloja v enaindvajsetem stoletju ter analizira njegove ekonomske pogoje ter kulturne značilnosti. Razmeroma kratko besedilo deluje obenem kot manifest ter poglobljen esej, pripada hibridnemu publicistično-teoretskemu žanru, značilnemu za dobo zatona klasičnih akademskih javnih intelektualcev. Po tem močno spominja na nekatere trende pri mlajših intelektualcih v Sloveniji, denimo na nove tipe besedil, ki se pojavljajo v reviji Razpotja ali na spletni strani Radia Študent. Delo nagovarja milenijsko generacijo v svetu hiperglobaliziranosti in komunikacijske premreženosti, na generacijo, ki v času razpadanja ustaljenih kulturnih form term predvsem stalnih zaposlitev in uveljavljenih oblik dela ne more najti svojega glasu ter vzeti prihodnosti v svoje roke. Fisher se oglaša kot intelektualec, ki mu je omenjeno stanje morda v največji meri uspelo razumeti ter mu v analizah dati konceptualno ozadje, mladim pa glas in referenčno polje.

Krožek vodi filozofinja Eva Podobnik.


Srečanja bodo organizirana v skladu s pogoji NIJZ in pravili PCT.

Bralni krožek sofinancirajo KUD Anarhiv (program Škratova čitalnica), Zavod Maska, Lista demokratičnega študentstva in Mestna občina Ljubljana.